Culture

Do you want health with those fries?

Is it cheaper to buy fast food or buy ingredients to make a meal? Many think it’s more expensive to buy ingredients and make a meal. Truthfully speaking the bigger expense is to buy fast food. For millions across the United States, the choice is blurred at times because families struggle to buy necessities like; a loaf of bread, milk and eggs on a regular basis. The easiest option is to buy a burger from a value menu when it’s advertised for a dollar.

The illusion around the thought process is simple. Marketing has managed to convince the consumer that you can buy your family a meal for under $15 a day rather than spend an average of $150 a week on groceries. Not to mention the ease of driving through the drive thru instead of slaving away in the kitchen. The illusion falls apart when you realize that the…

View original post 117 more words

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s